Ekonomi

Modernize Edilen Pazarkule Sınır Kapısı açılıyor

Modernize Edilen Pazarkule Sınır Kapısı açılıyor

Yunanistan’a açılan Pazarkule Sınır Kapısı’nın yeni görünümüyle Edirne ekonomisine katkı sağlaması amaçlanıyor.

EDİRNE – Edirne’den Yunanistan’a açılan Pazarkule Sınır Kapısı’ndaki modernizasyon çalışmalarının sona ermesinin ardından şehre gelen turist sayısı artmaya başladı.

Pazarkule Sınır Kapısı’nda yürütülen modernizasyon çalışmaları çerçevesinde tek peron sayısı 3 giriş ve 3 çıkış olmak üzere 6 peron’a çıkarıldı. 4 bin 300 metrekare olan gümrük alanı 22 bin metrekareye çıkarıldı. Böylece hem süreçler hızlandı hem de giriş-çıkış sayısı artmaya başladı. Yaz sezonunun yaklaşmasıyla birlikte gurbetçi dönemi için gündeme getirilen proje, Edirne’den yurda giriş yapan gurbetçi vatandaşlara büyük kolaylık sağlayacak.

Yaz aylarında Edirne’den yurda giriş yapan gurbetçi vatandaşların yaz tatillerini ve yıllık izinlerini Türkiye’de geçirmek için Kapıkule Sınır Kapısı’nda sıra beklerken ızdırap çekmemeleri ve buradaki yoğunluğu azaltmak için Pazarkule Sınır Kapısı’nda geliştirilen alternatif proje, turistleri de memnun ediyor.

Geçtiğimiz yıllarda gurbetçi sezonunun yoğunluğu nedeniyle kente gelmeyen Yunan ve Bulgar turistler, düzenlemenin ardından ister turlarla ister kendi araçlarıyla rahatlıkla alışveriş yapabilecek. Bu durumun kent ekonomisine ve esnafa katkı sağlaması amaçlanmaktadır.

Pazarkule Hudut Kapısı’nda yürütülen modernizasyon çalışmaları kapsamında yolcu salonu, Röntgen Ofisi ve KİM Müdürlüğü, Köpek Eğitim Binası ve Bakım Odası, Trafo Binası, Hangarlar, Bagaj Röntgeni, PTS Platformları ve Portatif X-Ray bölüm de yer almaktadır.

Pazarkule Sınır Kapısı’nda çevre düzenleme çalışmaları ve sistem çalışmalarının tamamlanmasının ardından resmi açılışın önümüzdeki günlerde gerçekleşmesi bekleniyor.

“Sağlık kontrolü için Edirne’ye geliyoruz”

Yunanistan’dan gelen ve Pazarkule Sınır Kapısı’ndan sık sık Edirne’ye geldiklerini söyleyen Figen Tahsin, çalışmaların ardından modern bir görünüm kazanan gümrüğün güzel, işlemlerin hızlı olduğunu söyledi. Edirne’ye tedavi, gezi ve alışveriş için geldiklerini belirten Tahsin, “Edirne’ye sağlık kontrolü için geliyoruz. Buradayken ikimiz de ciğer yiyeceğiz. Selimiye Camii’ni ziyaret edeceğiz. Yemek yemeden dönmeyeceğiz. Edirne’de ciğer.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu