Haber

Mimar Sinan, ölümünün 435. yılında “şaheser”inin bulunduğu meydanda anıldı.

“9 Nisan Mimar Sinan’ı Anma ve Mimarlar Günü” münasebetiyle Edirne’de etkinlik düzenlendi.

TMMOB Mimarlar Odası Edirne Temsilcisi Yönetim Kurulu Başkanı Cenk Ergüden ve Yönetim Kurulu üyeleri, Selimiye Meydanı’ndaki Mimar Sinan heykeline çelenk sundu.

Ergüden yaptığı açıklamada, mimarisi çağdaş dünya tarafından üstün bir evrensel değer olarak kabul edilen, eşsiz eserleriyle dünya mimarisine ilham kaynağı olan Mimar Sinan’ı vefatının 435. yılında andıklarını söyledi.

Ergüden, Mimar Sinan’ın Anadolu’nun yanı sıra Balkanlar’dan Yakın Doğu’ya uzanan geniş bir coğrafyada ürettiği özgün eserlerle olgunlaştırdığı toplumsal bir kültür öğesi olan yapı sanatı ve fikir sanatının, Türkiye’de mimarlık kültürünün mihenk taşlarını oluşturduğunu belirtti.

“Sinan’ın eserleri, insanın yaratıcı dehasının başyapıtları ve insanlık tarihindeki önemli bir aşamanın seçkin örnekleri olarak UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne girmiştir. Mimar Sinan, milletimizin tartışmasız gurur duyduğu ortak bir değerdir.

Sinan’a değer veren herkesin görevi onu anmak ve hatırlamak, daha değerli olan ise Mimar Sinan’ı anlama ve öğrenme çabasıdır. Mimar Sinan’ın eserlerinin altında yatan fikirlerin, sanatın ve ideolojinin günümüze kadar gelmesi, anlaşılması ve yeni nesillere aktarılmasını sağlamalı ve bunları çağdaş yaşama uyarlama yönünde çalışmalıyız.”

haber-civril.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu