Ekonomi

Kredi Kartı Limitleri Bunları Almaya Yetmiyor: Dünyanın En Pahalı 10 Kitabı

Bu kitapların ne kadara satıldığını duyunca şok olacaksınız. Dünyanın en değerli kitaplarını sizler için derledik. Şimdiye kadar satın alınan en değerli kitapların içeriğine hoş geldiniz!

1. Leonardo da Vinci – Codex Leicester (30,8 milyon dolar)

Leonardo da Vinci’nin yazdığı bu defter 1994 yılında satıldı. Bill Gates bu nadide eseri 30,8 milyon dolara satın aldı. Gates, dünyanın en yüksek fiyatlı kitaplarından biri olan bu eseri Windows 95 için ekran koruyucu haline getirerek tüm dünyanın görmesine sundu.

2. William Shakespeare – Komediler, Tarihler ve Trajediler (8,2 milyon dolar)

En yüksek fiyata satılan kitaplardan biri de Shakespeare’in Komedileri, Tarihleri ​​ve Trajedileri. İngiliz edebiyatında değerli bir yere sahip olan bu kitabın değeri 8,2 milyon dolar. Bu eşsiz eseri kimin satın aldığı bilinmiyor.

3. Magna Carta (24,5 milyon dolar)

En değerli eserlerden biri Magna Carta’dır. 12. yüzyıldan kalma bu eserin değeri 24,5 milyon dolar. Bu eserin son sahibi David Rubenstein’dır. Tarihsel değeri olan bu belgenin 17 orijinal nüshası bulunmaktadır.

4. Rothschild Dua Kitabı (13,4 milyon dolar)

Bir dua kitabı olan Rothschild Dua Kitabı, 13,4 milyon dolara Kerry Stokes’a satıldı. Rothschild hanedanına ait olan bu kitap Orta Çağ’dan kalmadır. Daha sonra Nazilerin eline geçen bu eserin 1500’lü yıllarda yazıldığı sanılıyor.

5. Aziz Cuthbert İncili (14,3 milyon dolar)

Bu el yazısıyla yazılmış İncil 7. yüzyıldan kalmadır. 14,3 milyon dolara satılan bu kitabın alıcısı ise İngiliz hükümeti.

6. James Audubon – Amerika Kuşları (11,5 milyon dolar)

Bu kitapta doğa severlerin seveceği doğa fotoğrafları bulunmaktadır. Bu şaheserin satış fiyatı ise 11,5 milyon dolar. James Audubon’un bu eserinde kuşlar gerçek boyutta olduğundan bu kitabın uzunluğu normalden biraz farklı!

7. Aslan Henry’nin İncilleri (11 milyon dolar)

Bu kitap el yazısıyla yazılmış bir İncil’dir. 11 milyon dolara satılan bu eser 12. yüzyıldan kalma. Alman Devleti bu kitabı satın aldı.

8. Körfez Mezmur Kitabı (14,2 milyon dolar)

1640 yılında Amerika’da basılan bu kitap bir İncil tercümesidir. Açık artırmada 14,2 milyon dolara satılan Bay Mezmur Kitabı, Amerika’nın ilk kitabı sayılıyor. Bu kitabın alıcısı David Rubenstein’dır.

9. Gutenberg İncili (5,4 milyon dolar)

Tarihi 15. yüzyıla kadar uzanan bu eser, adını Johannes Gutenberg’in matbaasında basılmasından almıştır. Gutenberg İncili 5,4 milyon dolara Maruzen’e satıldı. Satıldığı dönemde dünyanın en değerli kitapları arasında yer alan bu eserin pek çok nüshası bulunmaktadır.

10. JK Rowling – Ozan Beedle’ın Hikayeleri (3,98 milyon dolar)

Harry Potter serisinin yazarı Rowling’in bu el yazması yüksek fiyata satılan kitaplardan biridir. Bu kitap 3,98 milyon dolara açık artırmada satıldı. Çok sayıda yazma nüshası bulunan bu kitaptan sadece bir tanesi satılmış ve geliri hayır kurumlarına bağışlanmıştır.

haber-beydag.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu