Haber

İsveç Parlamentosu Adalet Komisyonu Başkanı Sayın Muhammed’e hakaret etti.

Polis ise Stockholm’deki İsrail Büyükelçiliği önünde Tevrat’ın, İsveç Parlamentosu önünde ise Kuran’ın yakılmasını talep edenlere izin verdi.

İsveç Meclis Adalet Komisyonu Başkanı ve aşırı sağcı İsveç Demokrat Parti (SD) Milletvekili Richard Jomshof, sosyal medya hesabından Kur’an yakma provokasyonlarının önüne geçmek için İsveç’te yaşayan Müslümanların diyalog çağrılarına yanıt verdi. Muhammed’e hakaret içeren açıklamalarda bulundu.

Ülkede ana muhalefetteki Sosyal Demokrat Parti’nin başkanı Magdalena Andersson, bu paylaşıma tepki göstererek Jomshof’un Meclis Adalet Komisyonu Başkanlığı görevinden derhal istifa etmesi gerektiğini belirtti.

“JOMSHOF KRİZİ DERİNLİYOR VE GÖREVİNDEN İSTİFA ETMELİ”

Andersson, “Jomshof birçok kez kitap yakma olaylarını kışkırttı ve İslam dünyasıyla doğrudan çeşitli polemiklere girdi. İsveç’in güvenliği için Richard Jomshof, Yargı Komisyonu Başkanlığı görevinden derhal istifa etmelidir.” sözlerini kullandı.

Sosyal Demokrat Parti Dış Politika Sözcüsü Morgan Johansson, Aftonbladet gazetesine yaptığı açıklamada Jomshof’un görevinde kalamayacağını ve istifa etmesi gerektiğini söyledi. İslam alemi ile İsveç arasında yaşanan kutsal kitap yakma krizine dikkat çeken Johansson, Jomshof’un krizi derinleştirdiğini ve görevinden istifa etmesi gerektiğini vurguladı.

İsveç Adalet Bakanı Gunnar Strömmer, Jomshof’un paylaşımı hakkında yorum yapmayacağını ve kendisinden başka kimsenin sorumluluğunu üstlenmeyeceğini belirtti.

JOMSHOF’TAN TÜRK SİYASİ YÜKSEL’E ÜLKEYİ TERK ETME DAVETİ

Öte yandan Jomshof, dün sosyal medya hesabından yaptığı bir paylaşımla İsveç’teki Türk asıllı siyasetçi Farklı Renkler Partisi’nin (Nüans) lideri Mikail Yüksel’e ülkeyi terk etmesi çağrısında bulunmuştu. Yüksel, sosyal medya hesabından Kuran’ın yakılması yasaklanana kadar Müslüman ülkelerin İsveç mallarını boykot ettiğini duyurmuştu.

Yüksel, yaptığı açıklamada, Jomshof’un daha önce de görüşleri nedeniyle kendisini “hain” ilan ettiğini belirterek, Jomshof hakkında suç duyurusunda bulunduğunu belirtti.

STOCKHOLM’DAKİ İSRAİL BÜYÜKELÇİLİĞİ ÖNÜNDE TOWAT, İSVEÇ PARLAMENTOSUNDA KURAN YAKMA İZNİ

Öte yandan İsveç devlet televizyonu SVT, 50’li yaşlarındaki bir kadının Cuma günü Stockholm’deki İsrail Büyükelçiliği önünde Tevrat’ı yakmak için polisten izin aldığını duyurdu. Polis, gösteriye kadın dışında üç kişinin de katılacağını bildirdi.

Daha önce ülkede Kuran-ı Kerim yakan Irak asıllı Salwan Momika’ya da 31 Temmuz’da İsveç Parlamentosu önünde Kuran-ı Kerim yakma izni verildi. Son olarak 20 Temmuz’da İsveç’te Momika, Stockholm’deki Irak Büyükelçiliği önünde polis koruması altında Kur’an-ı Kerim’i ve Irak bayrağını çiğnedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu