Haber

Eski Japonya Başbakanı Aso Taro, Tayvan’ı ziyaret ediyor

Eski Japonya Başbakanı Aso Taro, Çin ile egemenlik çatışması içinde olan Tayvan’ı ziyaret etti.

Tayvan haber ajansı CNA’nın haberine göre Aso, Japon Parlamentosu Diet üyelerinden oluşan bir heyet ile adaya geldi.

Tayvan Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre Aso, 3 günlük ziyaretinde Tayvan lideri Tsai Ing-wen, genel başkan yardımcısı Lai Ching-te, Dışişleri Bakanı Joseph Wu ve diğer yetkililerle görüşecek.

Eski Başbakan’ın Prospect Vakfı tarafından düzenlenen bölgesel güvenlik forumunda da konuşma yapması bekleniyor.

Şu anda Japonya’da iktidardaki Liberal Demokrat Parti’nin (LDP) genel başkan yardımcısı olan Aso, Japonya’nın 1972’de Tayvan’la diplomatik ilişkilerini keserek Çin’i tanımasından bu yana ziyaret edilen en üst düzey parti yetkilisi oldu.

2008-2009 yılları arasında Başbakan, 2012-2021 yılları arasında ise Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı olarak görev yapan Aso, Tayvan konusunda Çin’e yönelik eleştirel görüşleri ile biliniyor.

Aso’nun partisinin 2021’deki bağış toplama etkinliğinde “Tayvan (Çin tarafından) işgal edilirse Japonya adayı savunmalıdır” şeklindeki sözleri Çin’den tepkiye yol açtı.

Pekin yönetiminin ziyaretten duyduğu memnuniyetsizliği dile getirmesi bekleniyor.

Çin’in kendi topraklarının bir parçası olarak savunduğu Tayvan, Çin Halk Cumhuriyeti’nin kurulduğu 1949’dan bu yana fiilen bağımsızlığın tadını çıkarıyor. Anakara Çin ile Tayvan arasındaki iç savaşın ardından ortaya çıkan ayrılık hala devam ediyor.

“Tek Çin” ilkesini vurgulayan Pekin, Tayvan’ın dünya ülkeleriyle bağımsız diplomatik ilişkilerine, Birleşmiş Milletler ve diğer uluslararası kuruluşlarda temsil edilmesine karşı çıkıyor ve onu tanıyan ülkelerin Tayvan ile diplomatik bağlarını kesmesini şart koşuyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu