Ekonomi

Erdoğan: İstihdamdaki kadın sayısı 10,5 milyon

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Kadınlarla Büyük Türkiye Yolunda” programında yaptığı konuşmadan satırbaşları şöyle:

Denizli’nin güzel insanları, sevgili hanımlar, sizleri selamlıyorum. Ülkemizde en çok kadın işçi çalıştıran fabrikamızda fiyatı üreten kadınlarımız arasında öne çıkmaktan büyük mutluluk duyuyorum.

Aramızda fabrikamızda çalışan kadınlar, kadın girişimciler ve sivil toplum temsilcileri var. Her fırsatta tekrarladığım gibi, kadını yaşamdan dışlayan bir toplum, potansiyelinin yarısını dışlamış olur. Kadın; Azmi, birikimi ve emeği ile ayrı bir yeri vardır.

“İstihdam edilen kadın sayısı 10,5 milyona yaklaştı”

Kadınlarımızın en az bir kademe eğitim tamamlama oranını yüzde 88 düzeyine getirdik. Kadınlarımıza verdiğimiz takviyelerle her zaman yanlarında olduk. İş gücüne yüzde 36 katılımla Cumhuriyet tarihinin rekorunu kırdık. İstihdam edilen kadın sayısını da 10,5 milyona yaklaştırdık.

KOSGEB üslerinin neredeyse yarısının kadınlarımız tarafından kullanıldığını görmekten memnuniyet duyuyoruz. Kadınlarımızın üretimin her alanında güçlendiğini görerek ülkemizin yarınlarına umutla bakıyoruz.

Türk Yüzyılı hepimizin ortak hayalidir.

İnşallah 150 milyon dolarlık ihracatı milyarlara çıkaracağız. Biliyorsunuz bir zamanlar bırakın yönetim kurullarında, okullarda, kadınlarımızın kıyafetlerini, bazen de çocuklarını giymelerine bile izin vermeyen faşist bir zihniyetle uğraşmıştık. Büyük çabalarımız sonucunda ön yargıları ve yanlış varsayımları geride bıraktık.

Türkiye Asrı ortak hayalimizi ve geleceğimizi ifade ediyor. Onun için diyoruz ki, Türkiye Yüzyılı siyasi değil, milli bir projedir, bir vizyondur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu