Ekonomi

Dünyanın En Zengin Yüzde 1’inin Serveti, Kalan %99’un İki Katı

Uluslararası insani yardım kuruluşu Oxfam tarafından yayınlanan yeni rapor, son iki yılda yaratılan 42 trilyon dolarlık servetin yaklaşık üçte ikisinin dünyanın en zengin yüzde 1’ine gittiğini ortaya koydu. Bu pay, dünya nüfusunun geri kalan yüzde 99’unun ulaştığı ölçümün neredeyse iki katıdır.

İngiltere merkezli kuruluşun “Survival of the Rich” başlıklı raporuna göre, 2021 yılı sonunda en zenginler 26 trilyon dolara sahip oldu. Bu rakam, 2020’den bu yana elde edilen toplam servetin yüzde 63’üne tekabül ediyor. Kalan yüzde 99’un cebine dilim gitti!

Rapor, milyarderlerin toplam servetinin 2020’den bu yana günde 2,7 milyar dolar arttığına dikkat çekerken, en az 1,7 milyar işçi enflasyonun ücret artışını aştığı ülkelerde yaşıyor.

Oxfam Konfederasyonu üyesi Kadın Emeğini Değerlendirme Vakfı’nın (KEDV) paylaştığı bilgilere göre, Türkiye’nin en güçlü 13 milyarderinin 38,9 milyar dolara ulaşan serveti, dünyanın yarısının toplam servetinden fazla. nüfus (38,5 milyar dolar).

Türkiye’de en zengin yüzde 1’in serveti, en alttaki yüzde 90’ın servetinin 1,4 katı.

Oxfam’ın İsviçre’nin Davos kentinde düzenlenen Dünya Ekonomik Forumu toplantısı öncesinde yayınlanan raporu, Kovid sonrası küresel eşitsizlikteki artışın ortasında çaba için acil eylem çağrısında bulunuyor. Bu sıkıntıların üstesinden gelmeyi hedefleyen Oxfam, orta sınıf eşitsizliğini azaltmak için zenginlere daha fazla vergi verilmesini tavsiye ediyor.

feke-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu