Ekonomi

Diyarbakır’da Çiftçilere 115 Bin Karpuz Fidanı Dağıtıldı

Tarım ve Orman Bakanlığı Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü’nün desteğiyle Diyarbakır’da çiftçilere 115 bin karpuz fidanı dağıtıldı.

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından desteklenen Tarım Arazilerinin Kullandırılmasının Etkinleştirilmesi Projesi (TAKEP) Karpuz Yetiştiriciliğinin Geliştirilmesi ve Yaygınlaştırılması Projesi kapsamında yüzde 75’i hibe olmak üzere toplam 115 bin karpuz fidanı dağıtıldı. verildi ve yüzde 25’i çiftçi katkısı oldu.

Vali Su burada yaptığı konuşmada, Tarım Bakanlığı, Valilik ve Büyükşehir Belediyesi olarak çiftçiye destek ve desteklerini sürdürdüklerini söyledi.

2 gün önce 169 ton Karacadağ Pirinç Tohumunu çiftçilerle buluşturduklarını hatırlatan Vali Su, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Hepinizin bildiği gibi Diyarbakır Karpuzumuz meşhur ve tescilli bir sanat eseri ama onun dışında adi karpuz da yetiştiriyoruz ve karpuz yetiştiriciliğinde çok değerli bir yerimiz var. Ülkemiz karpuz üretiminde dünyada ikinci sırada yer alıyor. Çin ve Diyarbakır ili olarak bölgemizde karpuz üretiminde birinci sıradayız.Bu kapsamda özellikle tarım arazilerinin etkinleştirilmesi projesi kapsamında karpuz ürününün geliştirilmesi ve yaygınlaştırılması çerçevesinde çiftçilerimize desteğimizi sürdürmekteyiz. Bu anlamda şu anda ilimizde üreticilerimize yüzde 75’i hibe olmak üzere 115 bini aşkın karpuz fidanı dağıtıyoruz.”

Bunun önemli bir meblağ olduğunu ifade eden Vali Su, “Bu çalışmalarımızla çiftçilerimizin daha çok üretmesi için çalışmalarımızı inşallah devam ettireceğiz. Üreten tüm çiftçilerimize bol kazançlar, bereketli günler diliyorum, emeği geçen tüm dostlarımıza teşekkür ediyorum.” Katkıda bulunduk. Tarım Bakanlığımız yüzde 25 üzerinden yüzde 75. Çiftçi katkılı 1 milyon 155 bin bütçeli bu projemize hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

Programa Diyarbakır Valisi Ali İhsan Su, İl Tarım ve Orman Müdürü Mustafa Ertan Atalar, Müdür Yardımcıları Mustafa Korkutan ve Mehmet Şefik Türker, şube müdürleri, Ziraat Odaları Koordinatörü Cevat Kanıt, ilçe ziraat odaları başkanları ve ildeki üreticiler katıldı. Güzelköy Mahallesi’nde gerçekleştirildi. – DİYARBAKIR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu