Haber

Çavuşoğlu, Alman milletvekiline sert çıktı: Onları ülkeye almayacağız, iç işlerimize karışılmayacak.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, dün akşam HaberTürk TV ekranlarında Mehmet Akif Ersoy’un konuğu oldu. Çavuşoğlu, gündeme ilişkin birçok konuda değerlendirmelerde bulundu.

“AÇIK TARAF TUTUYORUZ”

Bakan Çavuşoğlu, Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi’nde (AKPM) taraf olduğu gerekçesiyle Türkiye’ye kabul edilmeyeceğini belirterek, “Daha önce Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi’nden geliyordu. HDP’ye destek kampanyasına katıldı. Daha sonra gelmek istedi ama şimdi kabul etmedik. “AKPM’de Ukrayna asıllı Alman milletvekilleri listeye alındı. Açıkça taraf tuttuğu için artık onu kabul etmeyeceğiz. Onlar değişirse onlar değişir, değişmezlerse biz değişmeyiz. Gelip Türkiye’nin içişlerine karışmak doğru değil. Şu anda Ankara Büyükşehir Belediyesi ile bir büyükelçi görüşmek istediğinde hayır diyoruz. “Yurt dışına çıkmak istediklerinde onlara yardımcı oluyoruz. Kimseye görüşmeyin demiyoruz, şeffaf ve yasalar çerçevesinde olması gerekiyor.” söz konusu.

“SÜREKLİ OLARAK YAPAMAYACAĞINIZI SÖZ VERİYOR”

Kılıçdaroğlu’nun yapamayacağı şeyler için söz verdiğini belirten Çavuşoğlu, vize konusunda kararın Avrupa Birliği’nde olduğunu belirtti. Çavuşoğlu, “Sayın Kılıçdaroğlu’nun verdiği sözlerin arkasındayım. ‘Bekarlardan boşanmak kolaydır’ diyoruz. Sonunda AB karar verecek.

“AB VİZE ÖZGÜRLÜĞÜ KONUSUNDA SÖZ VERDİ Mİ?”

AB 3 ayda vize serbestisi sözü verdi mi? Bunu bilmelisin. Sayın Kılıçdaroğlu terörle mücadelede nasıl bir yasa çıkaracak? ‘KHK ile ihraç edilenleri görevden alacağız’ diyor. Şimdi de KHK ile ihraç edilen FETÖ’cüler var. Demokrasi, özgürlükler ve insan hakları hepimizin önceliğidir. Darbe girişiminden sonra da OHAL döneminde de azami dikkati gösterdik.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu