Ekonomi

Bakırköy’de eski binaların kiraları deprem endişesiyle düştü

İstanbul’un deprem riski yüksek ilçelerinden Bakırköy’de fay sınırına yakınlığı nedeniyle eski binaların kira fiyatları 6 Şubat öncesine göre düştü. Bölgede kiralık daire fiyatları aylık ortalama 2 bin lira gerilerken, yeni binalara talep arttı.

İstanbul Bakırköy’deki 40-50 yıllık binaların kira fiyatları deprem endişesi nedeniyle düştü. İlçede kiralık daireler ortalama 2 bin liralık düşüş yaşadı. Yeni binalarda bu rakam değişmedi. Bölgede 1999 depremi öncesi binalara olan ilgi de düştü. Yeni binalar için daha fazla talep var.

Bakırköy’de 13 bin TL olan kiralık eski dairenin fiyatı 11 bin TL’ye geriledi. Bu binaların çoğu kentsel dönüşüme uğraması muhtemel binalar. Emlakçılar, kentsel dönüşüm geçirmesi muhtemel binaları vatandaşlara haber vererek kiraya veriyor.

“Vatandaşlar depreme dayanıklı yerlere oturmak için harekete geçti”

Emlakçı Mukadder Selim, deprem nedeniyle Bakırköy’de eski apartmanlara ilginin azaldığını belirterek, “Yeni apartmanlara talep arttı. Vatandaşlar deprem riski olan ilçelerden tedirgin. Vatandaşlar depreme dayanıklı yerlerde yaşamak için harekete geçti. 13 bin liradan 12 – 11 bin liraya kadar daire verebiliriz.” söz konusu.

“1999 depremi öncesi eski binalara talep azaldı”

Kentsel dönüşüm yapılacak konutların büyük çoğunluğunun 40-50 yıllık eski yapılar olduğunu belirten Selim, “Burada yaşayanların gelir düzeyi de orta düzeyde. Kentsel dönüşümün maddi bir maliyeti var. 1999 depremi öncesi eski binalara talep azaldı, daire fiyatları bir miktar geriledi. 11 “Bin liralık kiralık bir daireyi 10-9 bin liraya verebilirim. Ancak eski apartmanların risk altında olduğu ve her an kentsel dönüşüme girebileceği konusunda vatandaşları uyarıyoruz.”

Vatandaşlar yeni bölge arıyor

Depremden endişe duyan vatandaşların yeni bölge arayışında olduğunun altını çizen Selim, “Vatandaş Çanakkale, Edirne, Kırklareli veya Karadeniz bölgesindeki illere gitmek istiyor. Deprem nedeniyle vatandaşlar bir çalışma yapmak zorunda kaldı. ikinci plan.” – İSTANBUL

goksunajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu