Haber

AB Komisyonu Başkanı Çin’in askeri güç gösterisine dikkat çekti

Avrupa Birliği (AB) Konseyi Lideri Ursula von der Leyen, Çin’in Güney ve Doğu Çin denizleri ile Tayvan Boğazı’nda “askeri güç gösterisinin küresel yankıları olabileceği” konusunda uyardı.

Von der Leyen, Filipinler ziyareti sırasında Filipinler İş Forumu’nda yaptığı konuşmada, Hint-Pasifik Bölgesi’nde ulusal güvenliğin güçlendirilmesi için bu ülke ile işbirliklerini artıracaklarını söyledi.

AB Komite Lideri von der Leyen, “Çin’in Güney ve Doğu Çin denizleri ile Tayvan Boğazı’ndaki askeri güç gösterisi, Filipinler’i ve bölgedeki diğer ortakları doğrudan etkiliyor.” dedi. terimini kullandı.

Bu askeri güç gösterisinin küresel yansımaları olabileceğini değerlendiren von der Leyen, “Dünyanın en hızlı büyüyen bölgesi olan Asya’da bölgesel istikrarın zayıflaması, küresel güvenliği, serbest ticaret akışını ve bölgedeki çıkarlarımızı etkiliyor. ” söz konusu.

Ursula von der Leyen, AB’nin bu nedenle Hint-Pasifik’teki varlığını güçlendirdiğini belirterek, “özgür ve açık bir Hint-Pasifik’i teşvik etmeyi” hedeflediklerini sözlerine ekledi.

AB Komisyonu Başkanı von der Leyen, BM Güvenlik Konseyi’nin daimi üyesi olan Çin’in “Ukrayna’nın egemenliğini ve toprak bütünlüğünü korumak için BM Antlaşması kapsamındaki sorumluluğunu tam olarak üstlenmediğini” belirtti.

“Rusya ile yaptığımız hatadan ders aldık”

Geçmişte Rusya ile jeopolitik farklılıkları ticaret yoluyla yönetebileceklerini düşünerek hata yaptıklarını ifade eden von der Leyen, “Bugün eskisinden daha güçlü ve bağımsızız. Dersimizi aldık, aynı hatayı yapmayacağız. Tekrar.” dedi.

Von der Leyen, “Filipinler, istihdam ve katma değer yaratmak için nikel madeninin yüzde 90’dan fazlasını Çin’de işlemek yerine Çin’e ihraç ediyor ama bu değişebilir. Ben bu yüzden Manila’dayım. AB hem ticaret hem de yatırımlar açısından ortaklığı ilerletmek için büyük bir fırsata sahip.” görüşünü paylaştı.

“Singapur ve Vietnam ile yapılan ticaret anlaşmalarının sonuç verdiğini” vurgulayan von der Leyen, “Avrupa diğer ASEAN ülkeleriyle serbest ticaret anlaşmaları yapmak istiyor” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu